Szukaj w działach:

Perspektywa 17 branż do 2028 roku - raport PARP

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała raport „Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż” - rzucający światło na przyszłość gospodarki polskiej.

Według ekspertów, kierunki rozwoju w najbliższych pięciu latach będą determinowane przez megatrendy, takie jak globalizacja, zmiany demograficzne, postęp technologiczny i zrównoważony rozwój.

Ekspertka PARP, Adriana Skorupska, prognozuje, że Polska będzie kontynuować dynamiczny rozwój, utrzymując niską stopę bezrobocia na poziomie 3%. Prognozowany wzrost gospodarczy oparty będzie na inwestycjach w technologię, innowacje i infrastrukturę. W 2028 roku dochód rozporządzalny na osobę ma wynieść około 40 tys. dolarów, co stanowić będzie 70% średniego dochodu w UE.

Megatrendy te wyznaczają również kształtowanie się rynku pracy. Zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa i spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, kształtują nowe wyzwania dla firm. Wzrost udziału kobiet oraz różnorodność narodowościowa pracowników stawiają przed przedsiębiorstwami konieczność dostosowania strategii rekrutacyjnych.

Raport podkreśla również rolę Polski w kontekście globalizacji, zwracając uwagę na znaczenie Unii Europejskiej dla kształtowania krajowego rynku pracy. Oczekuje się, że do 2028 roku eksport będzie stanowił około 60% PKB, a Polska będzie liderem w sektorze nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka i przemysł 4.0.

Warto również zwrócić uwagę na rozwijający się trend społecznie odpowiedzialnej konsumpcji. Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślają wzrost zainteresowania lokalnymi produktami, co wpisuje się w nurt patriotyzmu lokalnego. Trend ten obejmuje również racjonalne zakupy, związane z minimalizmem i wartościami środowiskowymi klientów.

Podsumowując, przyszłość Polski rysuje się obiecująco, pod warunkiem elastycznego dostosowywania się do megatrendów i rozwijania strategii zgodnych z wymogami dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego.

Cały raport dostępny jest na stronie PARP - Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż.

 

Źródło: PARP


POWIĄZANE
Automatyzacja od HURCO na Targach AMB 2022 Na Międzynarodowych Targach Obróbki Metali (AMB) 2022 w Stuttgarcie producent obra...
Hilti wchodzi w sektor robotyzacji dla budownictwa Grupa Hilti ogłasza nawiązanie strategicznej współpracy partnerskiej z Canvas, fir...
Intec i Zuliefermesse 2025 W dniach od 11 do 14 marca 2025 roku w Lipsku odbędą się Targi Intec i Zuliefermesse 2025...
Przewodnik po Targach ExpoWELDING 2022 Najważniejsze targi spawalnicze w Polsce i jedno z najbardziej uznanych wydarzeń branżowy...
Rozwiązania SMED od Staubli na Innoform 2019 Firma Staubli na targach INNOFORM 2019 prezentowała zwoje złącza i szybkozłącza przemysło...
Dynamika przemysłu w czerwcu 2023 roku Jak informuje GUS, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,4%. W czer...
Partnerzy